Výběr správného ocelového nože

Kuchyňské nože nám usnadňují zpracování surovin. Liší se velikostí i vzhledem. Ve vaší sestavě nožů by neměl chybět nůž na pečivo, na zeleninu, na porcování masa a univerzální typ s hladkým ostřím.

Nebojte se koupit dražší nožeNebojte se koupit dražší nůž

Jak poznat kvalitní ocelové nože? Při výběru ocelových nožů byste neměly rozhodně moc šetřit. Zaměřte se na vhodný a kvalitní materiál nožů. Pokud jste slyšely, že ocelové nože mohou ničit vitaminy, které jsou obsažené v ovoci a zelenině, není to tak docela pravda. V zásadě ocel zase tolik škody nepřináší. Můžete ale samozřejmě použijte nože keramické nebo plastové.

Nekvalitní nože jsou vyrobeny jen z ocelového plechu. Kvalitní ocelový nůž by neměl být až příliš pružný. U velkých nožů se jeho čepel nesmí ohýbat. Kvalitní ocelové ostří poznáte podle jeho vyššího lesku, je tmavší a má hladký povrch. Sady nožů mohou mít výhodné ceny, na druhé straně mohou obsahovat nože, které nevyužijete. Mnohdy je lepší koupit jednotlivé nože.

Druhy ocelových kuchyňských nožů

  • Kuchařské nože

Jsou univerzální, jejich ostří má asi 20 cm, hladké a směrem ke špici se zužuje. Lze s nimi v podstatě nahradit některé speciální nože.

  • Nože na porcování masaNože na porcování masa.jpg

Mají čepel dlouhou 20 až 25 cm zakončenou špičkou, s velmi hladkým a kvalitním ostřím a jsou určeny k porcování syrového masa.

  • Nože na sýry

Zajistí nepřilnavost sýra díky bočnímu výbrusu či děrované čepeli.

  • Nože na ovoce a zeleninu

Mají krátkou čepel, která je z horní strany na špičce zakulacená. Porcování ovoce a zeleniny je s nimi přesné, což oceníte zejména u krájení rajčat.

  • Nože na pečivo

Mají pro snadné naříznutí kůrky ostří ve tvaru pilky. Čepel je na konci většinou tenká a úzká.

  • Cukrářské nožeCukrářský nůž

Mají tenkou, vroubkovanou čepel, dlouhou 20 až 35 cm. Jsou vhodné na krájení dortových korpusů a pekařských výrobků.

  • Nože na mazání

Mají širší a kratší čepel se zakulacenou špičkou. Ostří je hladké, někdy mírně vroubkované a nemusí být ostré.

  • Japonské nože

Pokud máte rádi asijskou kuchyni a sushi, potřebujete nože s ostřím japonského typu santoku se zvýšenou čepelí, aby prsty měly co nejvíce místa. To umožňuje krájení velmi tenkých plátků.

Správná údržba nožů

Správná údržba nožů je základem dlouhé životnosti a co nejdelší výdrže ostří. Nedávejte nože do myčky s ostatním nádobím. Raději je očistěte jen pod tekoucí vodou a otřete je do sucha. Odkládejte je nejlépe do stojanu v podobě dřevěného bloku, nebo na magmatické liště, oddělené od sebe.

Krájení potravinKrájení potravin

Potraviny krájejte vždy jen na dřevěném nebo plastovém prkénku. Krájení na tvrdé podložce jako je sklo nebo plech velmi rychle ničí ostří. Kuchyňské nože bruste na k tomu určených brusných kamenech nebo jejich broušení jednu za čas přenechejte odborníkovi.

Dbejte na své pocity

Kde koupit kvalitní nože a jak je vybrat? Dejte na své pocity. Vždy dbejte na výběr kvalitních nožů, protože jde o investici na dlouhá léta. Kvalitní ocelové nože i do běžné domácnosti, kde se aktivně vaří, vybírejte raději od 500 korun nahoru. Příliš levné nože jsou z nekvalitních materiálů.

Reklamy
Vytvořit váš web na WordPress.com
Začínáme
%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close